Aktualności
Od 1.07.2018 r. będą udostępnione rachunki VAT (do obsługi podzielnej płatności "Split Payment")
Uprzejmie informujemy, że Zachodniopomorski Bank Spółdzielczy, działając na podstawie § 104 ust. 1 obowiązującego „Regulaminu świadczenia usług w zakresie prowadzenia rachunków bankowych dla klientów instytucjonalnych Zachodniopomorskiego Banku Spółdzielczego” (dalej jako „Regulamin”), dokonuje zmiany postanowień Regulaminu, które zaczną obowiązywać od dnia 1 lipca 2018 roku.
Informacje o numerze rachunku VAT będą dostępne w placówkach Banku.
Zmiany w Regulaminie polegają na dodaniu zapisów o rachunku VAT oraz mechanizmie podzielonej płatności, a wynikają z Ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 62, zwanej w dalszej części pisma „Ustawą”), wchodzącej w życie dnia 1 lipca 2018 r. wprowadzającej wymienione rozwiązania.
Realizując postanowienia Ustawy, Zachodniopomorski Bank Spółdzielczy. wprowadza począwszy od dnia 1 lipca 2018r. do oferty rachunek VAT powiązany z rachunkami rozliczeniowymi klientów instytucjonalnych oraz możliwość dokonywania płatności bezgotówkowej poprzez zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności.
Każdemu klientowi instytucjonalnemu posiadającemu rachunek rozliczeniowy w złotych (PLN) Bank otworzy rachunek VAT, który będzie powiązany z tym rachunkiem. Zgodnie z Ustawą każda firma niezależnie od tego czy jest, czy nie jest podatnikiem VAT musi posiadać co najmniej jeden rachunek VAT. Dla rachunków rozliczeniowych prowadzonych w innych walutach niż złoty rachunek VAT nie będzie otwierany.
Rachunek VAT będzie prowadzony wyłącznie w złotych (PLN). Rachunek VAT będzie służył do przechowywania środków z tytułu podatku VAT i wykonywaniu operacji wskazanych
w Ustawie, w tym płatności przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności. Mechanizm ten jest rodzajem przelewu i polega na zapłacie przez kupującego w całości lub części: wartości podatku VAT na rachunek VAT, a wartości sprzedaży netto na rachunek rozliczeniowy sprzedawcy. Nowa metoda płatności za fakturę będzie stosowana między firmami i będzie dobrowolna. O sposobie płatności będzie decydował kupujący wybierając czy dokonuje płatności na starych zasadach, czy przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności. Tego rodzaju przelewu nie będzie można użyć do transakcji pomiędzy firmą a osoba prywatną.
Rozliczenia według katalogu ściśle określonego Ustawą będą dokonywane
za pośrednictwem rachunku rozliczeniowego, dla którego Bank prowadzi dany rachunek VAT.
Bank otworzy rachunek VAT automatycznie, bez dodatkowych opłat. Zgodnie z Ustawą otwarcie rachunku VAT nie wymaga zawarcia odrębnej umowy z klientem, ani aneksu.
Do omawianego rachunku nie będzie wydawany instrument płatniczy.
Do każdego rachunku rozliczeniowego klienta instytucjonalnego musi zostać otwarty
co najmniej jeden rachunek VAT. W związku z tym Bank każdemu klientowi otworzy jeden rachunek VAT niezależnie od tego czy posiada jeden, czy wiele rachunków rozliczeniowych.
W przypadku posiadania kilku rachunków rozliczeniowych rachunek VAT będzie powiązany
z wszystkimi tymi rachunkami. Klient na podstawie odrębnego wniosku będzie mógł otworzyć kilka rachunków VAT dla poszczególnych rachunków rozliczeniowych.
Od 1 lipca 2018 r nie będzie możliwości korzystania z rachunków firmowych bez posiadania rachunku VAT w danym Banku.
Miło nam poinformować, że działając na mocy ustawy, Bank założył dla Państwa rachunek VAT. Dla klientów posiadających bankowość elektroniczną numer rachunku będzie dostępny
w systemie bankowości elektronicznej oraz w placówkach Banku. Natomiast dla klientów
nie korzystających z systemu bankowości elektronicznej w placówkach Banku.
Jednocześnie informujemy, że informacje dotyczące salda na Państwa rachunku VAT będą dostępne w systemie bankowości elektronicznej oraz na wyciągach udostępnianych Państwu zgodnie z dotychczasowymi zasadami współpracy.
Treść zmian do Regulaminu przekazujemy w załączeniu do niniejszej korespondencji . Treść nowego, obowiązującego od dnia 1 lipca 2018 roku Regulaminu dostępna będzie od dnia 1 lipca 2018 roku również w placówkach Banku.
Poniżej wprowadzone zmiany w Regulaminie:
Zapisy dotychczasowe | Zapisy aktualne |
| § 2 Dodano w porządku alfabetycznym następujące definicje: (….) 30) mechanizm podzielonej płatności - sposób płatności szczegółowo opisany w ustawie VAT polegający (….) 59) rachunek VAT – nieoprocentowany rachunek prowadzony dla rachunku rozliczeniowego, (….) 77) ustawa VAT – ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2017 r., poz. 1221 z późn. zm.);
Zmianie uległa numeracja podpunktów.
|
§5
(….) 12. Bank może prowadzić inne rachunki, niż wymienione w ust. 1, na indywidualnych warunkach określonych w umowie zawartej z klientem.
| § 5 1. W zależności od charakteru operacji przeprowadzanych za pośrednictwem rachunku, Bank może prowadzić dla klienta następujące rachunki:
(…..) 11. Rachunek VAT nie wymaga zawarcia odrębnej umowy i jest otwierany przez Bank automatycznie dla rachunku rozliczeniowego prowadzonego 12. Rachunek VAT służy do przechowywania środków z tytułu podatku VAT oraz do dokonywania płatności podatku na rachunek urzędu skarbowego 13 . Dla tego samego posiadacza rachunku Bank prowadzi jeden rachunek VAT. W przypadku prowadzenia dla posiadacza rachunku więcej niż jednego rachunku rozliczeniowego, na wniosek klienta, Bank otwiera kolejne rachunki VAT. 14. Bank z rachunku VAT i na rachunek VAT realizuje wyłącznie przelewy zlecone przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności lub za pomocą dedykowanego komunikatu przelewu, chyba że przepisy stanowią inaczej. 15. Bank może prowadzić inne rachunki, niż wymienione w ust. 1, na indywidualnych warunkach określonych w umowie zawartej z klientem.
|
§ 11 (….) 9. Bank ma prawo odmowy otwarcia rachunku bez podania przyczyny; o odmowie otwarcia rachunku Bank informuje klienta, w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku w sposób uzgodniony z klientem.
| § 11 (….) 9. Na dowód otwarcia rachunku VAT klient otrzymuje:
10. Bank ma prawo odmowy otwarcia rachunku bez podania przyczyny; o odmowie otwarcia rachunku Bank informuje klienta, w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku w sposób uzgodniony z klientem.
|
| § 15 (….) 4. Rachunek VAT może zostać obciążony lub uznany wartością odpowiadającą kwocie podatku VAT lub z innego tytułu, na zasadach i w przypadkach określonych w Prawie bankowym i Ustawie VAT. |
| § 19 (….)
|
§ 42
| § 42
1) rachunków rozliczeniowych w złotych; 2) rachunków rozliczeniowych w walutach wymienialnych: EUR, GPB, USD[2] lub innych rachunków wskazanych przez Bank, z wyłączeniem rachunku VAT.
|
§ 109
| § 109 1. Posiadacz rachunku może wypowiedzieć umowę:
2) ramową/rachunku innego niż rachunek lokaty – z zachowaniem 1-miesięcznego terminu wypowiedzenia. 2. Wypowiedzenie umowy rachunku rozliczeniowego obejmuje również prowadzony dla danego rachunku rozliczeniowego rachunek VAT, jeżeli: 1) jest to jedyny rachunek VAT, a Bank nie prowadzi dla posiadacza innych rachunków rozliczeniowych, 2) wyłącznie do tego rachunku rozliczeniowego prowadzony był odrębny rachunek VAT. 3. Posiadacz rachunku nie może złożyć dyspozycji zamknięcia jedynego Rachunku VAT bez wypowiedzenia umowy rachunku rozliczeniowego. 4. Rachunek VAT nie może zostać zamknięty jeżeli jest prowadzony, oprócz zamykanego rachunku rozliczeniowego, także dla innego rachunku rozliczeniowego.
|
| § 111 (…) Usunięto treść zapisu: 10) udostepnienie urządzenia mobilnego z zainstalowaną kartą mobilną osobom nieuprawnionym;
Zmianie uległa numeracja podpunktów.
|
§ 112
| § 112 1. Posiadacz rachunku zobowiązany jest wskazać Bankowi sposób zadysponowania saldem rachunku, jeżeli doszło 2. Po rozwiązaniu lub wygaśnięciu umowy środki pieniężne, co do których posiadacz nie złożył dyspozycji, o której mowa w ust. 1, podlegają przeksięgowaniu przez Bank na nieoprocentowany rachunek techniczny 3. Przed zamknięciem rachunku rozliczeniowego, wypłata salda z rachunku VAT może nastąpić na: 1) inny rachunek VAT prowadzony przez Bank dla posiadacza rachunku i przez niego wskazany 2) rachunek rozliczeniowy, dla którego prowadzony jest dany rachunek VAT, na podstawie postanowienia właściwego organu wydanego zgodnie z ustawą VAT. 4. Do momentu aż saldo na rachunku VAT nie będzie równe zeru tzn. środki na nim zgromadzone
|
W celu ułatwienia Państwu zapoznania się z wprowadzonymi zmianami zostały one wyróżnione w Regulaminie tłustym drukiem.
Jeżeli przed datą wejścia w życie nowego Regulaminu nie zostanie przez Państwa złożony sprzeciw, nowy Regulamin zacznie Państwa obowiązywać od dnia 1 lipca 2018 roku.
Przed datą wejścia w życie nowego Regulaminu mogą Państwo wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym, bez ponoszenia opłat. Jeżeli zaś złożą Państwo sprzeciw, nie dokonując wypowiedzenia umowy, umowa wygaśnie z dniem poprzedzającym dzień wejścia w życie nowego Regulaminu, bez ponoszenia opłat.
W przypadku złożenia sprzeciwu dotyczącego umowy rachunku lokaty, do końca okresu umownego strony związane będą postanowieniami umowy w brzmieniu obowiązującym przed wprowadzeniem zmian.
Korzystając z bankowości elektronicznej, prosimy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa – zanim wprowadzi Pan/Pani swój Identyfikator Użytkownika i Kod Dostępu, proszę sprawdzić, czy adres strony logowania rozpoczyna się od https://, a w pasku adresu lub na pasku stanu w dolnej części ekranu przeglądarki widoczna jest zamknięta kłódka.
Zapraszamy do placówek naszego Banku. Adresy oraz dane kontaktowe placówek
Zachodniopomorskiego Banku Spółdzielczego zamieszczone są na stronie internetowej www.zbsbank.pl.
Zarząd
Zachodniopomorskiego Banku Spółdzielczego